خط تولید شده ام دی اف خورده چوب الیاف روکش ۳ میل ۶ سانت MDF

راهنما 09129474073

مراحل تهیه و تولید ام دی اف و نمایش تصویری خط تولید

برای سفارش انواع ام دی اف خام و رنگی با روکش های گوناگون و یا سفارش راه اندازی خط تولید پرس روکش بر روی ام دی اف از سه میل تا شش سانت ، همچنین احداث کارخانه تولید MDF با دو نوع کیفیت که شامل دستگاه های آلمانی و یا مقرون به صرفه تر توسط دستگاه های چینی که تحت لیسانس تایوان هستند می توانید با شماره راهنمای سایت تماس حاصل کنید . پشتیبانی فنی خط تولید به صورت رایگان تا یک سال خواهد بود و برای تمدید می توانید اقدام نمایید .

ام دی اف که به صورت انگلیسی مخفف کلماتی به نام Medium density fiberboard می باشد ، با روش های صنعتی و مهندسی شده ای به بهره برداری می رسد که در این مطلب به صورت مختصر و مفید به شما معرفی می نماییم . MDF به صورت کلی خرده چوب هایی است که توسط دستگاه ها به صورت یکسان به وجود می آید و توسط موادی مانند چسب های مخصوص ، رزین و واکس های خاص به صورت ورق و فشرده در می آید ، و از کاربردهای فراوان آن میتوان کابینت آشپزخانه و دکوراسیون شرکت ها را نام برد .

 

خیلی ها بر این باورند که چوب هایی مانند نئوپان ، فیبر ، سه لایی و چند لایی نیز همانند ام دی اف تولید می شود که اینطور نیست . درواقع neupan ، fiber و سایر محصولات چوبی به جز MDF از مجموعه تحت حرارت چوب های رشته ای به وجود می آیند اما انواع ام دی اف از ذرات پودر مانند الیاف چوب و فراوری آن توسط خط تولید به دست می آید .

از قابلیت های ام دی اف که آن را با سایر چوب ها برتر می سازد همین نحوه تولید است که از چوب های ریشه ریشه یا رشته ای استفاده نشده و سبب سبک شدن وزن نسبت به سایر انواع چوب گشته است ام دی اف دو هفت میل بسیار کمیاب است اما ما موجود داریم. پر فروش ترین چوب در بین مطالح ساختمانی همین نوع است که به دلیل استحکام و مقاومت بالاتر آن موجب کاربرد بالاتری نیز گشته است . تاریخچه این نوع چوب از حدود سال 1980 آغاز شده و کم کم به صورت فراگیر در سراسر جهان مورد استفاده قرار گرفته است .

 

انواع وزن های چوب های گوناگون نظیر ام دی اف MDF ، اچ دی اف HDF و ال دی اف LDF

چوب های ام دی افی که از وزن استاندارد بیشتر یا کمتر تولید شوند HDF و LDF نام میگیرند . برای مثال اگر چوب ام دی اف بدون تابیدگی را برای درب ورودی بخواهیم استفاده کنیم قطعا می تواند به سادگی مورد آسیب قرار گرفته و بدون کاربرد شود چرا که وزن بسیار کمی برای این استفاده دارد . اما وقتی وزن آن را تا حد کافی بالا ببریم همانند درب آهنی میتواند کاربرد داشته باشد بلکه از زیبایی بیشتری نیز بهره مند می گردد .

برای مثال استاندارد وزن ام دی اف در سراسر دنیا بین 700 الی 850 کیلوگرم در هر متر مکعب می شود و اگر ما وزن آن را از 600 کیلو کمتر بیاوریم به آن LDF گفته می شود و درصورتی که وزن آن بالای یک تن ببریم می توانیم آن را HDF صدا بزنیم . لازم به ذکر است که این اعداد واحدی جز کیلوگرم بر هر مترمکعب ندارند . یک متخصص دکوراسیون می تواند مشاوره خوبی برای استفاده از مواد مورد کاربری به شما بدهد .

 

مراحل ساخت و تولید تخته چوب ام دی اف MDF

 1. جمع آوری چوب های هیزمی

  • انواع چوب های جنگل که هیزمی هستند و به صورت گرد از تنه درختان بریده می شوند جمع آوری شده که به آنها یارد چوب نیز گفته می شود و به ابعداد یک الی دو متری بریده و منظم می شوند .
 2. خرد کردن چوب ها به صورت همگن

  • پس از رفتن تک تک تنه های یک الی دو متری درختان به داخل دستگاه خرد کن به ذرات بسیار کوچک در حدود یک سانتو نیم تا سه سانتی متر به سمت درازای الیاف خرد می شوند که حدود دو سانتی متر پهنای آن ها بوده و ضخامتشان بین سه الی پنج میلیمتر می شود .
  • این الیاف تولید شده به دلیل سالم بودن و بریده نشدن و همچنین امکان نفوذ بخار آب با سرعت بسیار بالا ، باعث سادگی و راحت شدن حملو نقل می گردد .
  • مهمترین نکته در این مرحله از خط تولید ام دی اف یکسان بودن حدودی تکه چوب ها است که مداوما باید تحت نظر کارشناس قرار گیرد .
  • معمولا فضای کارخانه تولید MDF در کنار جنگلی که چوب ها از آن تامین می شود قرار می گیرد .
 3. حذف ناخالصی های همراه چوب

  • در این مرحله از تولید باید خرده چوب ها در استخر هایی از آب شستشو شوند چرا که در بین آن ها ذرات فلز ، شن و سنگ ریزه وجود دارد که در صورت حذف آنها ، ام دی اف تولید شدی بسیار با کیفیت و یکدست می شود .
  • با انتقال این خرده چوب ها به استخر های آب و ته نشین شدن ذرات سنگین تر میتوان به راحتی آنها را جدا از هم نمود .
  • لازم به ذکر است برای صرفه جویی و بهره مندی بیشتر بهتر است هر بار آب استخر برای استفاده بعدی بازیافت شود .
 4. تجزیه خرده چوب ها به سه سایز گوناگون

  • یکی دیگر از مهمترین پارامتر های کم کردن درصد ناهمگن خورده چوب ها استفاده از الک های صنعتی می باشد که با جدا سازی تکه چوب های خرد شده هم اندازه و همچنین سایز بزرگتر از عادی و سایز کوچک تر از حد می توان به همگن شدن آنها کمک نمود .
  • سایز های بزرگتر از معمول برای درست شدن اندازه مجدد به دستگاه خوردکن باز میگردد و سایز های کوچک تر برای مصراف دیگر نظیر مصرف سوخت مورد استفاده قرار میگیرند .
 5. انتقال خرده چوب ها به سیلو

  • پس از یکسان سازی اندازه خورده چوب ها آنها را به سیلوهای بزرگ گرد انتقال می دهیم .
  • حجم انبار شده خرده چوب ها باید بین 100 الی 300 متر مکعب باشد .
  • این فرایند کاملا فیزیکی میسر می شود .
 6. تولید الیاف مهمترین بخش تولید

  • خرده چوب ها را در این مرحله توسط دستگاه چند کاره تبدیل به الیاف می کنیم . یعنی از دستگاه های آسیاب دیسکی ، لوله مخروطی یا ماردون ( که به مارپیچی نیز معروف است ) ، بخار زنی و حرارت بالای 150 درجه سانتی گراد استفاده می گردد تا الیاف جدا سازی شده و در نهایت پخته شوند .
  • مهمترین قسمت خط تولیدکه بر روی کیفیت نهایی تاثیر گذار است در این مرحله قسمتی که دستگاه آسیاب دیسکی می خواهد عملیات جداسازی را انجام می دهد ، می باشد .
  • درجه حرارت بالای بخار به دلیل صرفه جویی در مصرف انرژی طراحی شده است .
  • پس از انجام فرایند این مرحله الیاف تولید شده با کیفیت خوب و قابل قبول از قسمتی که مانند شیر می باشد خارج می شوند و به ظرف سیکلون ورود پیدا می کنند . که با تکنولوژی فشار اتمسفری باعث جدا شدن بخار آب از این الیاف می شود و به ظرف پایین سیکلون انتقال می یابند .
 7. آغشتن الیاف به چسب

  • مهمترین هدف در هر خط تولیدی بهینه سازی در مصرف انرژی است و مقرون به صرفه بودن کالای تولید شده که شانس فروش بیشتر و بالاتر در بازار را به خود اختصاص می دهد . در همین راستا این مرحله برای محقق شدن این هدف طراحی شده است .
  • وقتی الیاف ها از قسمت ریفاینر به بخش خشک کن در حال انتقال هستند ، با چسب مخصوص به صورت افشانه ای و پراکنده آغشته می شوند .
  • این عمل باعث بالارفتن رطوبت الیاف می گردد و در نتیجه انرژی کمتری مصرف می گردد چرا که عملیات خشک سازی آسانتر رخ می دهد .
 8. بالابردن مقاومت الیاف نسبت به آب

  • یکی از قابلیت های ام دی اف نسبت به سایر فراورده های چوبی مقاومت بالا نسبت به رطوبت و آب است که به دلیل پارافین استفاده شده در آن است .
  • پارافین به صورت مذاب به خورده چوب های در حال حرکت اضافه می شود تا در مراحل بعدی خود به خود هم بخورد و مخلوط گردد .
 9. خشک سازی

  • برای عملیات پرس و تبدیل شدن به کیک الیاف یا همان تخته چوب باید رطوبت الیاف را تا جای ممکن بکاهیم .
  • در صورتی که رطوبت از حد عدی بالاتر باشد و در مرحله پرس قرار گیرد به دلیل اینکه بخار آب حبس می شود و بعد از پرس موجب باز شدن تخته فیبر می گردد .
  • رطوبتی که الیاف در هنگام ورود به این مرحله دارند حدود پنجاه درصد بوده که پس از گذشتن از فرایند خشک نموده به حدود شش الی دوازده درصد می رسد .
  • این دستگاه با معلق گذاشتن ذرات الیاف در جلوی هوای داغ در حدود 250 تا 350 درجه به خشک نمودن رطوبت آن می پردازد و در هنگام خارج شدن از دستگاه آرام آرام درجه هوا به 60 الی 80 درجه می رسد .
 10. پرس و خط زنی

  • یکی از فرایند های مرحله پرس و خط زنی که به فرمینگ نیز معروف است ، قرارگیری ذرات درشت الیاف در وسط ( مغز ) فیبر و همچنین ذرات ریز فیبر در سطح خارجی آن می باشد .
  • این مهم توسط ذخیره شدن مداوم و پیوسته الیاف به صورت کیک و توسط جریان باد مهندسی شده ، الیاف به اینگونه در کنار هم قرار می گیرند .
  • همین است که دو سطح تخته ام دی اف بسیار صاف است چرا که ذرات ریز به این دو سطح انتقال می یابند .
  • تکنولوژی کنترل اشعه گاما در این مرحله مهمترین وظیفه را دارد که به صورت لحظه ای فرمان های لازم را تشخیص داده و اجرا می نماید .
  • زخامت ام دی اف از یکو نیم میلیمتر شروع می شود و تا 6 سانتی متر نیز در بازار مورد کاربری قرار می گیرد که توسط دهانه دستگاه پرس تنطیم می شود .
  • به عبارتی هر چقدر دهانه را باز بگذارید ، به دلیل پیوسته بودن مواد و کیک الیاف که در حرارت حدود 400 درجه سانتی گراد است ، ضخامت نیز تنظیم می شود .
  • دستگاه دیگری به نام  استکینگ در این قسمت وارد عمل شده و در هر طولی که مورد نیاز باشد عملیات فطع را انجام می دهد .
 11. سیقل سطح تخته با سمباده

  • پس از اتمام مراحل قبل و سرد شدن محصول تولید شده به دستگاه مخصوص برش رفته تا عرض و طول آن به اندازه مورد نیاز برش داده شود و سمباده زنی در هر دو سطح آن انجام می شود تا از ناهمواری ها و تلرانس های احتمالی عاری گردد و در نتیجه برای پرداخت سطح و یا روکش بستر لازم مهیا شود .
 12. پرس روکش بر روی سطح

  • یکی از فرایند هایی که به ام دی اف تولیدی میتواند ارزش افزوده دهد روکش های گوناگون آن با طرح ها و رنگ های جذاب است که از کاغذ هایی مانند فینیش فویل ، ملامینه و یا حتی جنس های پلاستیکی مانند PVC استفاده می شود و آن را کاملا تحت پوشش قرار می دهد .
 

شما برای سفارش و خرید خط تولید ام دی اف یا mdf کیفیت بالا می توانید به سادگی با شماره تماس بالا ارتباط گرفته و کارشناسان سایت کابین دکور را برای امکان سنجی فضای کارخانه خود دعوت نمایید تا با بررسی حضوری بهترین و مقرون به صرفه ترین کارخانه تولید ام دی اف را برایتان احداث نماییم . لازم به توضیح است در صورت نیاز به ام دی اف می توانید هر رنگی را و یا حتی انواع خام آن را از ما بخواهید و با سرچ در باکس بالای سایت اطلاعات به روز در مورد ام دی اف را مطالعه کنید .

لازم به توضیح است که این خط تولید تحت لیسانس تایوان و تولید چین نیز می تواند برای شما مهیا شود و یا از دستگاه های ارزنده تر آلمانی استفاده نمود ام دی اف هفت دو میل. پشتیبانی فنی دستگاه ها تا یک سال به صورت رایگان بوده و پس از آن قابل تمدید است . کافیست برای راه اندازی این خط تولید با ما تماس گرفته و درخواست خود را به صورت تلفنی بفرمایید تا در اسرع وقت اقدامات لازم میسر گردد . این سایت در جهت اجرای دکوراسیون و ساخت کابینت نیز همراه شما خواهد بود .

خط تولید پرس انواع روکش ام دی اف و یا محصولات آن را نیز با قیمتی رقابتی در بازار ارائه می کنیم .